Épített örökség Magyarság Tájak/korok Történelem Világ

A Ford-féle kapitalizmus előtt: a pécsi kőszénbányák

Henry Ford befektetőivel együtt 1903. június 7-én hozták létre a Fod Motor Company nevű céget. A Ford T-modell elnevezésű autót 1908 szeptemberétől 1927 októberéig gyártotta, és ebből a típusból 15 milliót adtak el gyártása során. Ezúttal azonban nem az autógyártás az a párhuzam, amit a pécsi szénbányák esetében találtunk, hanem Ford üzleti modelljét találtuk meg – jó 35 évvel Fordot megelőzve.

Borítóképen: Pécsi kőszén-telepek (forrás: Vasárnapi Ujság – 1868)

A maga korában és az adott körülmények között az Első Duna-Gőzhajózási Társaság (DGT) legalább akkora vállalkozás volt – ha nem nagyobb! -, mint a Ford Motor Company az USA-ban a 20. század elején. Csak egy példa: Ford már 1920-ban napi 1.000 autót gyártott!

De most akkor induljunk Pécsre, és lépjünk vissza majd’ 160 évet az időben! 1868-ban vagyunk, akkor, amikor már 14 éve működtek azok a bányák, amelyeket a DGT nyitott meg itt, hogy az igen jó minőségű fekete kőszenet kitermeljék a dunai hajózást szolgáló gőzösei számára.

A DGT pécsi központja (forrás: IHH képtár, saját fotó)

Ebben az évben adták át a Pécs-Barcs vonalat a Pécs-Barcsi Vasúttársaság beruházásában (68 km) és kezelésében, valamint a Barcs és Gyékényes közötti szakaszt a Déli Vaspályatársaság Barcstól Murakeresztúrig tartó 72 km hosszú vonalának részeként 1868. szeptember 1-jén helyezték üzembe.

Ezzel pedig megvalósult Pécs összeköttetése a tengerrel, illetve a hegyi vasutakkal, ahol jobb minőségű szénre volt szükség. Igaz, akkor még nem Fiume volt a tengeri végpont, hanem Trieszt. Ez a vonal 1861-re épült ki, így ebbe sikerült becsatlakozni, azonban alig öt évet kellett várni, hogy magyar kikötő, azaz Fiume legyen a végállomás nyugat felé, hiszen 1873-ra épült ki a Budapest-Fiume vonal, amibe Gyékényes állomásnál (akkor Zákány) csatlakozott be a Pécsig tartó vonal.

Keleti irányban a Dunát már 1857-ben elérte az innen kiinduló vasút, méghozzá Mohácsnál. Ez alapvető fontosságú volt, mert a cél a saját dunai flotta ellátása volt.

A mohácsi állomás

Ezeket a tényeket azért volt fontos megemlíteni – azzal együtt, hogy a DGT monopol helyzetben volt a Dunai személy- és áruszállításban -, hogy lássuk, ez a vállalat a maga korában hihetetlen mamut volt, szinte állam az államban! És ehhez mérten alakította ki a pécsi bányászatot is.

És ezen a ponton derül ki, hogy a DGT egy olyan modellt rakott össze, ami aztán Henry Ford neve alatt vált világhírűvé, de az időrandiség okán inkább a DGT-t illeti az elsőség, bár az is tény, hogy a DGT részéről nem voltak társadalompolitikai megfontolások, mint Fordnál. Egyszerűen úgy jártak el, ahogy az észszerűség diktálta.

Ha akkoriban Barcs felől közelített az ember a bányák irányába, akkor azt tapasztalta, hogy a pálya folyamatosan emelkedik, mígnem egy olyan területre ér, ami háborítatlan őserdő. Ide nem is lett volna érdemes másért, mint a szén szállításáért vonalat létesíteni. De…

Amikor már azt hihette az ember, hogy elérte a senki földjét, egy völgyszorosból kiérve a vadon közepén feltárult az ember által művelt terület, az ember által alkotott épületekkel.

Vasúti menetrend 1872-ből (forrás: Reform, 1872)

Az első, ami feltűnhetett akkor az utazónak, az lehetett, hogy mindent fekete szénpor fedett. Ez elég gyászos volt ugyan, de mindenfelé pezsgést, munkát, valamilyen tevékenységet lehetett felfedezni. Ezek a tevékenységek pedig a bányákban, gyárakban, gőzgépek körül, különféle ipari munkákban mutatkoztak meg. Ez akkor nagyon új volt, hiszen itt minden az iparról szólt!

És ez bizony mind a DGT műve volt, ami 1880-ban a világ legnagyobb folyami hajózási társasága volt több mint 200 gőzhajóval és körülbelül 1.000 teherhajóval/vontatóval!

A korabeli sajtó nem rejtette véka alá, hogy sajnos ez a vállalat nem magyar tulajdonban volt, ellenben mégis ez termelte ki a magyar ásványkincset… És valóban: a legnagyobb osztrák bankárok, nagykereskedők, tőkés vállalkozók, ügyvédek, így Johann Baptist von Puthon, Johan Heinrich von Geymüller, Johann von Sinna, Benedikt Dávid Arnstein, Bernhard Eskeles, Heinrich Pereira, Salamon Meyer Rotschild voltak a legnagyobb részvényesek.

Ezzel együtt is elismeréssel írtak a vállalat által létrehozott iparteleppel kapcsolatban.

A DGT Óbudai Hajógyár úszódokkja, rajta a DGT Fiume nevű gyorsjáratú személyszállító gőzhajója Forrás: Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Történeti Fényképek Gyűjteménye / Óbudai Hajógyár gyűjteménye, leltári jelzet: MMKM TFGY 2017.2.315.)

1854-ben még teljesen műveletlen volt a terület, de 1868-ra a kitermelt szén mennyisége olyan nagy volt, hogy a DGT saját szükségletein túl Buda-Pestre (akkor még így írták) és Triesztbe is rendkívül nagy mennyiségben szállítottak, és egyedül csak a budai Ganz vasöntödéje 200.000 mázsa kokszot használt fel, melyet természetesen az itt kitermelt szénből készítettek.

Fontos tudni, hogy akkoriban már szárba szökkentek azok a mozgalmak, amelyek abból a szomorú tényből építkeztek, hogy a munkások igen rossz körülmények között éltek, fizetésük épp csak az életben maradásra volt elég… De itt bizony nem ez volt a helyzet!

És itt vissza Henry Fordhoz! Az amerikai iparmágnás volt az első, aki felismerte, hogy munkásai nem csupán termelnek, de fogyasztanak is, és így egyben piacot is jelentenek – ha ehhez van annyi pénzük, hogy tényleges vásárlóerőt jelentsenek. Ennek érdekében a lehető legmagasabb béreket fizette, és ebben igazi reformer volt. Sok európai szocialistára nagy hatással volt Ford demonstrációja, mellyel idejétmúlttá nyilvánította a marxizmust, továbbá, hogy a kapitalizmus észszerűsíthető és moralizálható.

A pécsi kőszéntelepek – 1864 körül (forrás: Vasárnapi Ujság – 1864)

Egy másik az volt, hogy a jelentkezőket kérdés és referencia nélkül vette fel. Ennek oka abban állt, hogy a szalagszerű gyártásnál inkább betanított munkásokra volt szüksége, és minél inkább gépesítette a termelést, ez egyre inkább követhető útnak bizonyult. Gyáraiban pedig – ahogy Amerikában általában is – sokféle náció dolgozott,

A DGT nem különleges termékeinek, hanem a széntermelés terén majdnem monopol, de a szállítás terén egyértelműen monopol helyzetének köszönhetően jutott hasonló következtetésre.

A pécsi kőszénkitermelés adatai 1857 és 1862 között (forrás: Vasárnapi Ujság – 1864)

Hogy ez mennyire így van, azzal kapcsolatban egy idézetet is csatolunk:

„Csakugyan azon ellentétek láttára, melyek nyugaton a munkát adó és munkás osztály között kifejlődtek, jólesék látnunk itt egy vadon vidéken a kettő között teljes öszhangot, s ez öszhangból mindkettőre nézve megnyugtató eredményt: a kölcsönös megelégedettséget.”

forrás: Vasárnapi Ujság, 1868

Bizony, itt is hasonló volt a helyzet: ha úgy tetszik, az odalátogató újságíró úgy látta, hogy a kapitalizmus megreformálható, morálisan elfogadhatóvá tehető! És mindezt a pécsi bányászattal kapcsolatos cikkében írta meg! És akkor jöjjenek azok az elemek, amelyek Henry Ford gazdasági modelljében is jelen voltak – csak jóval később:

  • A DGT szabályozta a munkaidőt, ami rövidebb volt, mint az akkoriban szokásos 12 óra.
  • A vállalat az akkoriban megszokotthoz képest több bért fizetett.
  • A munkások lakásait a vállalat építette fel, melyeket a korban szokásosnál jóval alacsonyabb áron adták bérbe.
  • Templomot is építettek, saját plébános szolgált benne.
  • Iskolát, kaszinót és egy kikapcsolódást szolgáló parkot is építettek mulatóval, de volt kórház is.
  • A szükségleti cikkeket is a vállalat biztosította, melyeket a vállalat boltjában kedvező áron lehetett megvásárolni.

Itt tehát a DGT munkásai a jó fizetségük nagy részét a vállalatnál költötték el, így pedig nem csak termeltek a vállalatnak, hanem fogyasztásban is a vállalatra támaszkodtak. Azt talán említeni sem kell, hogy a fűtőanyagot is kedvezményes áron kapták… Mi ez, ha nem a Ford által világhírűvé vált gazdasági modell?

Hőerőmű; Villamossági központ a DDSG pécsújhegyi szénelőkészítőmű telephelyén 1931. szeptember 9-én. (forrás: Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Történeti Fényképek Gyűjteménye / Óbudai Hajógyár gyűjteménye, leltári jelzet: MMKM TFGY 2017.2.408.)

„A rend és megelégedettség, mely otthonját lelte e helyen, azon óhajt keltette föl bennünk, vajha mindenütt ily szép kölcsönösséget látnánk munkát adó és munkás között; ily szép öszhangot az egyéni törekvés és önzés közt, mely eredményében megnyugtató mindkettőre nézve.”

forrás: Vasárnapi Ujság, 1868

És hogy még nagyobb legyen az egyezés, Henry Ford is létesített egy gyárat az őserdőben – igaz ez nem mérsékelt égövi sűrű volt, hanem igazi esőerdő!  -, méghozzá a brazil Pará államban, a Tapajós folyó keleti partján, aminek maradványai még ma is láthatók Santarém városától nagyjából 300 kilométerre délre.

Íme, Fordlandia egy fennmaradt része:

Fordlandia (forrás: wikimedia, szerző: Amit Evron – User: (WT-shared) Amitevron at wts wikivoyage, CC BY-SA 3.0)

A nagy különbség „csupán” annyi, hogy Ford gumifa-ültetvényére épülő vállalkozása becsődölt, míg Pécsett aztán még több, mint 100 évig folyt a szénbányászat.

És mi, vagy pontosabban ki lehetett a kapocs Magyarország és Ford között? Nos, a magyar Charles Balough, Haltenberger Gyula és az amerikai Childe Harold Wills-szel együtt Galamb József alkotta meg a híres Ford T-modell alkatrészeinek tervét, de később – 1913-tól – Fordnak dolgozott Farkas Jenő is, aki szintén Galamb Józseffel alkotta meg a világhírű Fordson traktort.

Akár még az is lehet, hogy Henry Ford a magyaroktól értesült a DGT gazdasági modelljéről. Így volt? Nem tudjuk, de akár így is lehetett.

Ajánlott Cikkek