Erdély Határtalanul Magyar Hírek Magyarság Tájak/korok Történelem Videók

Asztalhoz magyar! Böff saláta

Nálunk szokásban van, hogy így ünnepek idején a szomszédság az otthonról hozott ételekkel lepi meg egymást. Mi vittünk barkó káposztalevest, és természetesen mákos bobajkát, kaptunk ruszin lepcsánkot, román miccset, mert bizony így élünk mi „egy kupacban”. Ezúttal nem megyünk bele ennek történelmi vonatkozásaiba, de volt egy étel, amelyiknél viszont érdemesnek tartjuk elidőzni!

Borítóképen: Böf saláta, ahgy mi ismerjük – most már!

Történt a minap, hogy erdélyi illetőségű szomszédunk – aki egyébként nem csak ünnepek idején traktál minket, hanem szinte mindig, amikor otthonról hozott ételeket készít! – meglepett minket egy igen különleges étellel.

Korábban a kelt krumplilángossal sem tudtunk betelni, de a székely csorba után is megnyaltuk a tíz ujjunkat, most azonban Marika elejtette, hogy böf salátát készít (ő így mondja, egy „f”-fel), és elmondta, hogyan is készül ez a finomság. Már az elkészítés mikéntje felkeltette az érdeklődésünket, de amikor másnap hozott belőle, és persze…

Két perc alatt bevertük – nincs az a karácsonyi bejgli-kóma, ami ettől eltántorított volna! -, egyhangúlag kikiáltottuk a legnagyobb találmánynak, és bizony sajnáltuk, hogy máris elfogyott a finomság…

Saci írja a cookpad-on:

Gyerekkorom óta, ha húsleves készül, akkor előétel is van, ami ez a saláta. Persze a majonézet mindig nekem kellett keverni hozzá. A nevével kapcsolatosan meg az jut eszembe, hogy amikor a lakótársam kapott kajacsomagot és böff is volt benne, akkor a dobozra mindig másképp volt ráírva:”beuff-beuff, böef, böf, boeuf… “

Ahha, tehát itt egy olyan ételről van szó, amit eredetileg „kármentőnek” szántak, hiszen a húslevesben főtt zöldségeket és a húst hasznosítja. Ehhez fontos adalékként el kell mondani, hogy;

A Kárpát-medence sok területén – személyes tapasztalatból mondjuk; Zemplén, Borsod, Nyírség, Erdély egyes részei – a húslevest szigorúan úgy eszik, hogy abban kizárólag a lé és a tészta van!

Ebből következik, hogy van, ahol előételként megeszik a húst – tormával Zemplénben és Borsodban például, de gyanítjuk, máshol is -, azonban a zöldség sorsa „nem rendezett”, hacsak nem a baromfiudvarban végzi. Igen ám, de lássuk be, hogy kár a drága zöldségért, és ma már egyáltalán nem jellemző, hogy baromfiudvar legyen – különösen nem városon, ahol nem is lehet…

A recept valami egészen elképesztően egyszerű; a húsleves húsa és a zöldségek mellett mindössze majonézre és kovászos, vagy savanyú uborkára van szükség (aki nem főz egy-két pityókát a húslevesbe, annak szüksége lesz arra is). A húsleves összetevőit kisebb darabokra vágják az uborkával együtt, majd majonézzel kikeverik.

https://youtu.be/TUPGHijmzMU

Vannak, ahol ezt francia salátának nevezik, de sem a mi általunk ismert francia salátához nincs köze, sem pedig a franciákhoz, mert az állítólag inkább valamilyen keleti szláv származék, semmint nyugati étek.

Hogy miért nem közlünk „rendes” receptet? Mert a fentiek alapján minden háziasszony és főzésben otthonos férfiember el tudja készíteni ezt a kiváló étket. Jó étvégyat!

Ui.:

Miért nem azt írtuk a címben, hogy „Asztalhoz székely!”? Mert azt gondoljuk, hogy vannak különböző változatai is a Kárpát-medence más tájain, de legfőképpen azért, mert azt reméljük, sokan kipróbálják szerte a medence minden táján!

Ajánlott Cikkek