Asztalhoz magyar! Mákos bobajka
Karácsony. Ki, mit eszik, az változó, de az biztos, hogy annak, mi kerül az asztalra, szakrális jelentése van. Persze ott, ahol ápolják a hagyományokat, és nem vesznek ár olyanokat, melyek nem a mieink… Nálunk a karácsonyi vacsora egyszerű; halászlé és mákos bobajka. Semmi más, arra viszont ügyelünk, hogy ezen a napon az estebéd után minden marad az asztalon… a családot meglátogató angyaloknak és halottaknak.
A bobajkát rendszeresen „lemákosgubázzák”, ami persze igaz, azzal a kiegészítéssel, hogy az ősibb bobájka nem a lustább és gyorsabb módszerrel, kifliből, hanem az erre a célra sütött, dagasztott kelt tésztából készül, ahogy régen is.
A bobajka 17. századi őse a kenyértésztából készülő „lőnye”. “jó étek” fejeződik be a lőnye 300 évvel ezelőtt írt receptje, s tényleg az! Ezért is maradhatott fenn.
Lőnye
“Tsinálj peretzet, és azt eltördelvén áztasd mézes vizben, onnan kivévén, rakd tálba, és a’ mézes vizben-is tölts reá, és törött mákkal fellyül és közben hintsd-meg, és vidd az asztalra: Ha pedig ezt változtatni akarod, a Peretz helyében csinálj golyóbisokat kenyérnek való tésztából, és a’ kementzében megsütvén, hasonlóképen mézes vizbé áztasd meg, és mákozd-meg: jó étek.”
forrás: Szakáts mesterségnek könyvetskéje (1695)
Napjaink bobajkai, mákos gubái már jóval kiteljesedettebbek, mint a lőnye. A víz helyett tejjel készítjük, porcukrozzuk. Máshol – nálunk biztosan nem! – esetenként lekvár is kerül hozzá, tojáshabot, tejszínhabot, kandírozott citrusféléket, és sok mást adhatnak hozzá, amitől egyre gazdagabb lesz. Tortává is formálhatják, alakíthatják, modernizálhatják. Jó étek! 😊
Hozzávalók (a tésztához):
- 50 dkg finomliszt (BL-55)
- 2,5 dkg friss élesztő
- 7 dkg cukor
- 1 db tojás
- 3 dl tej
- 1 csipet só
- 1 db tojássárgája (a kenéshez)
- 10 dkg vaj (a pirításhoz)
Az ízesítéshez:
- 6 dl tej
- 15 dkg darált mák
- 10 dkg porcukor
- 3 ek. virágméz (gesztenyeméz)
Elkészítése:
- Futtassuk fel az élesztőt 2 dl langyos, cukros tejben.
- Szitáljuk a lisztet egy edénybe, majd a közepén készítsünk mélyedést és öntsük bele a felfuttatott élesztőt.
- A maradék tejet langyosítsuk meg, verjük fel a tojást, majd a tejet, a felvert tojás és a cukrot keverjük össze, és öntsük a liszthez.
- Dagasszuk a tésztát 10-15 percig, majd hagyjuk 60 percen át, meleg helyen kelni.
- A kelesztést követően gyúrjuk át a tésztát, majd vágjuk 4-6 egyenlő részre, amelyekből formáljunk 25-30 cm hosszú rudakat. A rudakat helyezzük kivajazott tepsibe és letakarva pihentessük legalább 30 percig. A rudakat a sütés előtt 4-5 perccel, kenjük meg tojássárgájával.
- Süssük 180°C-ra előmelegített sütőben 25-30 percig.
- A megsült rudakat 2-3 napig, levegős helyen, konyharuhával lefedve szikkasszuk.
- A felhasználás napján, a rudakat karikázzuk fel, és serpenyőben, vajon pirítsuk meg, majd a karikákat szedjük magasabb (5 cm) oldalfalú tepsibe. Öntözzük meg meleg tejjel, végül szórjuk meg porcukros mákkal és csorgassunk mézet rá.
- Előmelegített, 190-200°C-os sütőben, 6-8 percig süssük.
Bobajka-babonák
1. Ha megakarod tudni, hogy minek fogják mar a zuradat híni, tudod mit csinál • Mikor a bobajkát karácsony szombattján sütöd, ahogy az első lapáttal a kemencébül kihúzod, kap ki a tepsibül egyet és fuss ki véle a zútra, az első embertül a kit meglácc, kérdezd meg, hogy híjik, úgy fogik maj a te urad is hím.
2. Ha meg aszt akarod megtudni, hogy mikor mégy férbe, eszt csináld. Mikor karácsony estvéjén az asztalba ültök és a bobajkába akartok nyúlni, jól lesd, mikor apád vagy bátyád a vidrát az első bobajkába szúrik és a szájokba viszik, kapd le róla és fuss véle a kerbe, szúrd fel egy fogasra. Ha reggelre a bobajka elvesz önét, szent igaz, hogy még a farsangon férbe megy.
forrás: Magyar Nyelvőr – 17. évfolyam – 1888.