Épített örökség Foci Magyarság Semleges Térfél Sport Tájak/korok Történelem Világ

Az MLSZ előtt #2: A szabadcsapatok és a Millenáris óriás tribünje, na meg az első vidéki bemutató!

Az első nyilvános mérkőzés nem maradt hatás nélkül! A maradiak persze haszontalan időtöltésnek minősítették, sőt a tanárok és szülők részéről ebben az esetben is elhangzottak a tiltó szavak, az újságok pedig – szenzációt hajhászva! – veszteséglistákat közöltek angliai és amerikai labdarúgómérkőzésekről. Csak éppen azt nem írták meg, hogy ezek a listák a rugby nevű játékot űzők köreiből kerültek ki…

Borítóképen: A fiootball nevű játék bemutatása 1893-ból

De a BTC már kiengedte a szellemet a palackból, azt pedig sehogyan sem lehetett visszagyömöszölni!

Az előző rész:

Ráadásul a hazai foci úttörői tudatosan építették a sportágat, ugyanis a középiskolák felsőbb osztályaiból alakult öt csapatot is treníroztak a BTC játékosai, a Sport Világ egy következő számában az olvasható, hogy a Markó utcai reáliskola egy, a Barcsay utcai gimnázium pedig három csapatot állított össze felsőbb osztályú növendékeiből, és a budai Ferenc József-nevelőintézet tágas tornaudvarán is vígan folyt már a játék.

Budapesti TC csapata 1897-ben, az első nemzetközi labdarúgó-mérkőzés idején, balról jobbra: Stobbe, Klebersberg, Harsády, Hajós, Iszer, Lindner, Ray, Ramaszéder, Ashton, Pesky

Egyes iskolákban hivatalosan is bevezették a labdarúgást, mint a tornaórák részét, illetve órákon kívüli edzéslehetőséget is biztosítva, ugyanakkor sok iskolában nem volt ehhez megfelelő terület, és persze felszerelés sem, így aztán hamarosan megalakultak – ahogy abban a korban nevezték – a „szabadcsapatok”. Hirtelen felpezsdült az élet a budai Vérmezőn, a Városmajorban, az Alsóbástyán, a pesti oldalon pedig a városligeti „Fás körben“, a lipótvárosi „Fa-téren“, a Nyolcház udvarán és a Petőfi-tér parkjának fái között.

Látni kell, hogy ezek az alakulatok csak alkalmi társulások voltak, de a későbbi grundfoci előzményeinek tekinthetők.

Quadruplettek a Millenáris pályán – 1897

A klubszintű csapatok megalakítása azonban kissé döcögött. A MAC (Magyar Atlétikai Club) már 1896-ban meg akarta alakítani futballcsapatát, de az még 1897-ben sem sikerült, mert az Orczy-kerti pályán való rendszertelen játék, és a nem kellő számú érdeklődő klubtag miatt ez mégsem sikerült.

Ebben az időben már az MTK-nál is voltak olyanok, akik a futball nevű játékot űzték, azonban olyan kevesen voltak, hogy csapatot nem sikerült szervezni, így aztán a BTC edzéseit látogatták. Ebben az időben jött a hír, hogy Újpesten 24 taggal megalakult egy futball klub. Többet sajnos nem tudunk, de a társaság feltehetően a későbbi Újpest FC előzménye lehetett, ami aztán 1901-ben olvadt be az Újpesti Torna Egyletbe (UTE) az Újpesti Athletikai Clubbal együtt.

A Budapesti Tornaklub football-mérkőzésea bécsi Vorwäfls-Klubbal – 1901

A klubok alapítása (vagy a klubokon belüli futball csapatok alakítása) tehát kissé döcögött, amit talán az is hátráltatott, hogy a BTC talán még nem érezte elég erősnek magát a nemzetközi megmérettetéshez, így a „Kriketerek” meghívására nem utaztak ki a teljes kerettel, és nem játszották le a mérkőzést, hanem csak páran utaztak ki, hogy a bécsi futballcsapat játékát tanulmányozzák.

Talán kevesen tudják, de a foci eredetileg téli sport volt – azt vallották, hogy nyáron a nagy melegben túlságosan megterhelő lenne! -, így amikor eljött a nyári időszak, a játékosok visszatértek eredeti sportjukhoz, a foci pedig kissé szünetelt. Pontosabban: 1897 nyarán is volt egy igen fontos esemény!

A BTC ugyanis Sárosdra szervezett egy futballtúrát, amit kifejezetten propaganda célokra szántak, és a programba az atlétika és a kerékpár mellett a futballt is felvették! A mérkőzésen a kékek nyertek – ezúttal 2:0 arányban -, de a lényeg nem ez volt!

A Sárosdon rendezett meccs volt ugyanis az első vidéki bemutató mérkőzés volt!

Egy football mérkőzés 1900-ból

És ahogy vége lett a nyári szünetnek – és a diákok is visszatértek az iskolákba! – a foci újra lendületet vett! A sajtó jó előre beharangozta az I. Vienna Cricket and Football Club elleni BTC meccset, amit a Millenáris pályán rendeztek. Azon a pályán, amelyen szintén komoly előkészületek voltak:

„Szeptember közepére elkészül a nagy mérkőzés színhelye, a Millenáris pálya is, amely kellemes meglepetésben részesíti mindazokat, akik a magyar sport ügyét valóban a szívükön viselik. Az óriási fedett tribün — írja a Sport Világ — mely 1.400 főnyi nézőközönséget fogad magába, immár rendeltetését várja.”

A Millenáris pálya tehát tovább épült, és bár az új tribün és a hozzá tartozó más építmények avatása nem egy futball mérkőzés keretében történt meg, az első igazán nagyszabású esemény mégis a BTC és a „Kriketerek” között vívott meccs volt!

A következő rész:

Ajánlott Cikkek