Az MLSZ előtt #3: Az első nemzetközi mérkőzés, Challenge Cup… És színre lép a Műegyetem!
Bár sok mai forrás a mérkőzés napjaként 1897 október 27.-ét jelöli meg, a korabeli sajtó egyértelműen az októban 31.-i dátumot nevezi meg a mérkőzés napjaként. Ennek igazán sok jelentősége nincs, viszont sokkal fontosabb, hogy a BTC – melynek tagjai abban az évben kezdtek el aktívan futballozni – meglepően jól teljesített az akkor már sok csatát megélt bécsi ellenféllel szemben.
Borízóképen: A Műegyetemi Football Club csapata 1898-ban
Nem is önmagában az eredmény a lényeges, hanem az, hogy milyen hatást váltott ki a mérkőzés!
Márpedig az fergeteges volt, ugyanis a mérkőzést követő igen rövid időszakban mindjárt három futballcsapat megalakulását jelentik be:
- MUE (Magyar Úszó Egylet): bár hivatalosan még nem alakultak meg, de tagjai már rendszeresen játszottak.
- Budai Futballcsapatok: ez a csapat az Óbudai TE és a III. kerületi TVE egyesületei által létrehozott futball csapat (1902-ig működött ebben a formában, mikoris a Kerület megalapította saját labdarúgó szakosztályát)
- I. Műegyetemi Football Csapat (a következő évtől: Műegyetemi Football Club): ez az alakulat műegyetemi hallgatókból alakult, és hamarosan a BTC nagy riválisa lesz.
Az előző rész:
A fentieken túl a MAC (Magyar Atlétikai Club), illetve a Nemzeti Torna Egylet (NTE) is labdarúgó csapat alakításán fáradozott ebben az időszakban. El lehet tehát mondani, hogy sorra jelentkeztek a csapatok, és most már nem csak ad-hoc társulásokról beszélünk, hanem szervezett, klubszinten működő csapatokról!
A középpontban továbbra is a Millenáris pálya állt, hiszen itt találkoztak – immár rendszeresen, de nem bajnokságba szervezve! – a BTC csapatain kívül a Műegyetemi futballcsapat tagjai, a Budai Futballcsapatok és a MUE futballistái is. De új hírek érkeznek…
Bécsből jött a hír, hogy náluk már a Challange Cup-ért folyik a küzdelem, és az egyre-másra alakuló csapatok szövetségbe tömörülnek és kezdik angol mintára szervezni a bajnoki mérkőzéseket!
Közben a Budapesti (Budai) Torna Egylet bejelenti, hogy megalakítja futball szakosztályát, a MAC játékosai immár rendszeresen gyakorolnak az Orczy-kertben, és olyan komolyan gondolják a következő évi megmérettetéseken való részvételt, hogy a nagy hidegben a Nemzeti Lovardában folytatják a gyakorlást!
Ez alapvetően jó elképzelés, de látni kell, hogy a Millenárison a bokán felül érő hó ellenére ugyanúgy mennek a mérkőzések, mint korábban, így…
1897 decemberében rendszeresek a BTC, a MUE, valamint a műegyetemi csapat mérkőzései, sőt, az újévet is meccsekkel ünneplik!
A BTC azon fáradozik, hogy kineveljen olyan játékosokat, akik aztán klubokat alapítva olyan csapatokat alkotnak, melyekkel megmérkőzhet.
A Nemzeti Torna Egylet (NTE) tagjai közül egyre többen vesznek részt a BTC által szervezett tréningeken, azonban még most sem sikerül csapatot alakítaniuk, azonban az I. Műegyetemi Football Csapat – a BTC műegyetemi hallgatóinak trenírozása mellett – egyre jobban készülnek a nagy napra, arra, hogy megvívják az első hazai klubcsapatok között vívott mérkőzést.
Tudni kell ugyanis, hogy a korábbi időszakban ugyan rendszeresen sokan voltak a Millenáris pályán, azonban klubcsapatok egymás ellen mégsem léptek pályára, hiszen jellemzően a BTC-t kiegészítve – rendre más és más összetételben – folytatták a tréningeket vagy a meccseket. De a műegyetemiek úgy érezték, hogy eljött az idő: kihívták a BTC csapatát egy mérkőzésre – igaz, csak a BTC második csapatát.
A meccset 1898 február 6.-ra tűzték ki, és a korabeli sajtó igencsak örült az új csapat színrelépésének, mert – azon túl persze, hogy a futball terjedését mutatja – azt is remélték, hogy a Műegyetem csapatával egy Oxford-Cambridge jellegű versengés is elindul az egyetemi világban. És a mérkőzést a helyszínen megtekintők nem is csalódnak a BTC „öregjei” ellen mindössze két hónapja együtt lévő műegyetemi csapatban!
Az 500 néző előtt lejátszott mérkőzésen 5:0-ra ugyan nyert a BTC (4:0 volt a félidő), de a lényeg mégis az volt, hogy az egyetemi csapattal a futball egy olyan közönséget, és egyben bázist nyert az egyetemi hallgatóság köréből, akik addig olyan nagy érdeklődést nem mutattak a futball iránt – legalábbis nem tömegesen.
Ami pedig a legfontosabb: ez a mérkőzés indította el azt ez első rivalizálást, ami aztán a magyar futballkultúra fejlődését hozta magával!
A következő rész: