“Ezek a ruszkik tényleg elindultak haza?” – 1990 március 12.
Talán volt katonatársak emlékeznek ezekre a napokra. Jómagam Debrecen Kossuth laktanyájában éltem ezt meg. A reggeli torna elmaradt és az alakulótéren felvonult az egész állomány. A laktanyaparancsnok a már ismert tényeket sorolta. Tárgyalások után kivonják a szovjet haderőt Magyarországról. Néhányan összesúgtak, hogy milyen k…fognak nekünk hiányozni, meg hogy kimehetnénk integetni meg kicsit “hálálkodni” azt itt töltött időért. Mindenkinek megvonták az eltávját, mert ugye mindenre fel kellet készülni. Mire is? Talán arra, hogy azért a kicsiért is ami még megmaradt eljönnek fosztogatni a híres barátaink?
Mindenki parancsot kapott, ha valahol szovjet katonát lát egységen kívül , jelenteni kell és ha nem szükséges, ne kommunikáljunk velük, az eladásra kínált fegyvereket foglaljuk le, a lakosságot se engedjük üzletelni ha látjuk. Mert ezek sokan nem akartak hazamenni. Ki akart volna az ö helyükben hazamenni, a burkolat nélküli paneljeikbe, az igazi komcsi világba amit mi már magunk mögött hagytunk az 50 es években? Ja és a Budapestieket a nagy szeretet jeléül – közük e sorok íróját – Kecskemétre vezényelték a katonai reptér védelmére, mert ott némi fosztogatás este forgott fenn a Déli hadseregcsoport 2 ukrán gépesített lövészhadosztálya szökött katonái részéről. Hát nekem így indult meg a rendsz…—módszerváltás
A szovjet csapatok kivonulása Magyarországról 1990. március 12-e és 1991. június 16-a között zajlott le. Az eseményt megelőző államközi tárgyalások eredményei az 1990. március 10-én, Horn Gyula magyar és Eduard Sevardnadze szovjet külügyminiszter által aláírt egyezmény alapján váltak valóra. 47 évig tartó megszállás után Viktor Silov altábornagy volt az utolsó szovjet katona, aki a megszálló Szovjet Hadsereg tagjaként Záhonynál elhagyta Magyarország területét, amelynek emlékére az Országgyűlés a 2001. évi XVII. törvényben nemzeti emléknappá nyilvánította június 19. napját. (Ehhez kötődően június utolsó szombatja a magyar szabadság napja.) A magyar szabadság napja alkalmából elmondott ünnepi beszédében Gulyás Gergely, 2011-ben megemlítette, hogy „bár az utolsó szovjet katona, Viktor Silov altábornagy már június 19-én elhagyta az ország területét, de a két állam közötti egyezmény értelmében Magyarország szuverenitása csak 1991. június 30-val állt helyre”