Épített örökség Magyarság Nagyjaink Tájak/korok Történelem Világ

Haladjon Ön is a korral! Az apa, a nagy kísérletező

És akkor jöjjön ifj. Váncza József történetének folytatása! A család bemutatását azért tartottuk fontosnak, mert látható, hogy igen jó szellemi közegből jött, művelt, az újdonságokra nyitott családban nevelkedett. Márpedig ez igencsak fontos volt karriere során! Nézzük tehát, hogyan lett Váncza József a hazai sütőporkirály!

Borítóképen: A süteményeskönyv és egy későbbi reklám – amelyek nem születnek meg a kísérletező apa nélkül!

Az előző rész:

Az igyekszünk megfejteni, hogy miként is jutott el Váncza vállalkozása arra a szintre, hogy a Berlini téren (ma Nyugati pályaudvar) óriás-hirdetést helyezhetett el – amire már 1930-ban is komoly összeget kellett áldozni:

Márpedig ez az épület igencsak komoly hirdetési felület! Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a 2024 júniusi felvételeken is megjelennek a korra jellemző hirdetések! Csakúgy, mint majd’ 100 évvel ezelőtt!

Nos, Budapesten így kezdődött a történet:

Igen, ez tényleges bizonyíték, hogy a sok helyen megjelölt Kálvária téri gyógyszertár hibás adat, ugyanis Váncza József eredendően a már általunk megjelölt helyen, a mai Gutenberg téren (akkor Sándor téren) vásárolt meg egy patikát. Fontos kiemelni, hogy Faragó Ármin vezette az üzletet, de Váncza tulajdonában volt.

Faragó Árminról tudni kell, hogy volt már érdekeltsége Szolnokon, ahol 1903-ban vette át özv. Horánszky Istvánnétól az Isteni Gondviselés nevű patikát, de nagy valószínűséggel ezt éppen azért adta el, hogy aztán Vánczával megvehessék a Szent László patikát Budapesten. Az üzlet részleteit nem tudjuk, a lényeg, hogy ahhoz mindenképpen kellett tőke, hogy Faragó Ármin vezesse a gyógyszertárat.

A lényeg azonban, hogy már id. Váncza József is igen kísérletező kedvű lehetett, ugyanis 1905-ben áruvédjegy lajstromba vették a Myra márkanevet neve alatt, mely néven kenőcsöket és krémeket kívántak forgalomba hozni. A kutatómunka iránti elkötelezettséget jelöli az is, hogy 1907-ben felveszi tagjai sorába a Királyi Magyar Természettudományi Társulat.

1910 után – legalábbis a Budapesti Czim- és Lakásjegyzék szerint – a mai Újlipótvárosban a mai Victor Hugo utcában (akkor Wahrmann utca) laktak – a házszám nem változott, de az akkori épület már nem áll.  Ezzel szemben ma is áll az az épület, amiben akkor lakott a család, amikor Váncza és Faragó megvették a patikát: ez az épület a Rökk Szilárd utca 27. szám alatt (alig egy perc sétára a gyógyszertártók, ma ez a Rökk Szilárd utca 7. szám):

A mai Rökk Szilárd utca 7 (korábban 27)

De menjünk tovább a történetben! 1908-ban újabb védett márkanév jelenik meg a Váncza gyógyszertát kínálatában. Ez nem volt más, mint a „Hazslinszky Cocain pasztillák” nevű gyógyszerkülönlegesség. Ma már talán furcsa lehet, de a Coca-Cola is csak 1903-ban vonta ki készítményéből a kokaint, ugyanakkor tiltott szerré minősítése csak 1914-ben történt meg. A lényeg, hogy az üzlet minden bizonnyal jól megy, ugyanis ebben az évben egy új autó is bekerül a vagyontárgyak közé:

És az sem mellékes, hogy Miskolcon sem számolt fel mindent Váncza, ugyanis még ugyanezen évben jött a hír, miszerint „kortársainkat Váncza József székesfővárosi gyógyszerész miskolczi villájában meghívta vacsorára, amelyen igazi magyar vendégszeretettel látta el őket”.

Közben ifj. Váncza József a VIII. kerületi községi főreáliskola tanulója volt, és az akkor iskolai értesítők tanúsága szerint kiváló eredménnyel folytatta tanulmányait, egyedül talán a testnevelés tantárgyból volt közepes érdemjegye…

Az üzlet továbbra is virágzik, és 1912-ben arról számol be a Budapesti Hírlap ingaltanforgalmat soroló rovata, hogy id. Váncza József a Karolina úton vásárol ingatlant, méghozzá mai értéken sem elhanyagolható összegért, mintegy 46 millió forintnak megfelelő koronáért. De ez még mind semm ahhoz képest, hogy a Whrmann utcai ház – ami feltehetően egy komplett bérház! – ma áron 1,2 milliárd forintnak megfelelő koronáért lesz id. Váncza József tulajdona!

De nem csak ingatlanok szerepelnek a befektetések között, hanem újabb patika is a portfólióba kerül, méghozzá a Siófokon található Szent Lélek (igen, így írva!) patika.

A siófoki patikát még abban az évben továbbadja – feltehető, hogy ez inkább csak egy gyors befektetés volt! -, ellenben az újpesti Szent Kereszt patika, melyet 1917-ben sikerült megvásárolni, hosszabb ideig a család birtokában maradt. Talán az épület ma is megvan, és még a valamikori patika üvegportáljainak hely is látható (utoljára minden bizonnyal vendéglátóipari tevékenységet folytattak itt):

Ez a gyógyszertár tehát több évig is tulajdonban maradt, ugyanakkor volt egy másik újpesti gyógyszertár is, ami Váncza József birtokába került. Az pedig nem volt messze a másik egységtől – az is lehet, hogy aztán összeköltözött a két patika -, a Váci út 25. szám alatt volt megtalálható. Ma ez az épület található a Külső Váci úton a 25. szám alatt.

Könnyen lehet, hogy a gyógyszertár a kapubejárótól jobbra lévő – ma már bedeszkázott kirakatot tartalmazó – rész lehetett az egykori gyógyszertár. Íme, a Váncza-féle időszak előtti időszakból (1911) egy hirdetés:

És akkor most egy hirdetés a későbbi időkből (1918):

A háborús időszakról nem tudunk sokat, de az biztos, hogy orvosi eszközökre, gyógyszerekre sajnos igen nagy szükség volt akkoriban, a konkrétumok szintjén csak annyit tudunk, hogy;

Id. Váncza József az első világháborúban kámforgolyókat készített fagyási sérülések kezelésére, de főzött és öntött gyertyákat is, sőt gombpréseléssel is foglalkozott.

Azt pontosan nem tudjuk ugyan, hogy ifj. Váncza József mikor kezdett bele élelmiszeripari kísérleteibe, ugyanakkor látni kell, hogy az utóbbi hirdetés már kifejezetten egy olyan élelmiszeripari terméket kínál, amit a gyógyszerész-vállalkozás állított elő!

1923-ban aztán az újpesti Szent Kereszt gyógyszertár Vánczáék tulajdonából átkerül Häckel Károly Márton volt somorjai gyógyszerészhez!

A fenti, 1923-ban megjelent hirdetésből kiderül, hogy az új tulajdonos tovább vitte a tejkrém gyártást, azaz nem csak a gyógyszertárat, hanem egyes termékek gyártási jogát is átvette, így pedig minden bizonnyal ez az üzlet is komoly nyereséget hozott Vánczáéknak. Látni kell: most is fontos szerepe volt annak, hogy folyamatos fejlesztés volt a vállalkozásnál!

Ifj, Váncza József története ezek után kezdődik, de ez már a kkövetkező rész tartalma:

Ajánlott Cikkek