Épített örökség Magyarság Tájak/korok Történelem Világ

Hogy volt? Csődhelyzet, fellendülés, állami tulajdon: szemelvény a Rába múltjából

1935 elején Győr ipara még súlyos válságban volt: a munkanélküliség, az ínségmunka és az általános gazdasági pangás jellemezte a helyzetet. Erről dr. Szauter Ferenc polgármester is beszélt a Győri Hírlapnak adott újévi nyilatkozatában, kiemelve, hogy a válság különösen a nehézipart sújtotta, és Győrt érintette a leginkább:

Borítóképen: Rába Speciál típusú autóbuszok városi forgalomban, 1938 (forrás: Tabiczky Zoltánné: A Magyar Vagon – és Gépgyár története 1. 1896-1945)

„Hiszen nálunk a fejlődés lehetősége elsősorban a nehéziparra támaszkodott. Az Ágyúgyár és a Vagongyár 4-4 ezer munkást foglalkoztatott, ma a vagongyár heti 3-4 napon át 150-200 munkást foglalkoztat.”

A Magyar Waggon- és Gépgyár Rt. törvényszéki bejegyzése (forrás: Központi Értesítő, 1897)

Az üzemekben leállt a termelés: a gépeket pókháló borította, a műhelyek elhagyatottak voltak.

A korábbi időszak egyik csúcsterméke: Rába-Krupp autóbusz (forrás: A Kerék, 1929)

A város munkásai többségében ínségmunkából próbálták fenntartani magukat, amely névre szóló „munkajegyekkel” működött: ezekkel jelentkezhettek utak karbantartására vagy temetői gyomlálásra heti egy-két napon át, napi 2 pengős fizetésért. A remény akkor kezdett felcsillanni, amikor a Győri Hírlap 1935. január 1-i számában megjelent a hír:

„A Rimamurány-Salgótarjáni rt. megvette a vagongyárat.”

Az együttműködés ékes példája egy hirdetésben (forrás: Tér és forma, 1938)

A hír nagy izgalmat keltett, hiszen az ország egyik legjelentősebb vasipari vállalata vette át az üzemet. Az új tulajdonos hamarosan megjelent, és február 19-én, Budapesten igazgatósági ülést tartottak, ahol bejelentették:

„… a vállalatot a felszámolástól megmentse s esetleg más koncentrációs megoldás középpontjába helyezze.”

Rába Speciál postakocsiként 1940 körül (forrás: Gárdonyi Géza et al.: A győri Wilhelm Pieck Vagon- és Gépgyár története 1896-1956)

A helyzet valóban kritikus volt, hiszen a Győri Hírlap korábban arról írt, hogy az üzem mindössze 150-200 embert foglalkoztatott, heti néhány napon át.

Borítóképen: 1925-ös, öt darab, egyenként ötven pengős Rima részvény (forrás: IHH fotótárÍ)

A megrendelések minimálisak voltak. 1935-ben a MÁV mindössze egyetlen hűtőkocsit rendelt, a bolgár vasutak pedig nyolcat, amelyeket októberben szállítottak ki. Az autógyár éves termelése 45 tehergépkocsi, 2 autóbusz, 1 vágánygépkocsi és 15 traktor volt. A hídosztály ekkor építette a Rába feletti hidat, a mai Petőfi hidat, amely akkor „a kontinens leghosszabb fesztávolságú” hegesztett hídjának számított. Emellett villamosítási vasoszlopokat, aknatornyokat és rázócsúzdákat is gyártottak.

Rába Mindenes traktor (forrás: Gárdonyi Géza et al.: A győri Wilhelm Pieck Vagon- és Gépgyár története 1896-1956)

Az év végére a munkáslétszám 379 főre növekedett, amelyhez hozzájárult néhány kisebb vállalat, például a „Gróf Csáky László Ajax Acélművek” és a „Kaszab” és „Szenes”-féle csavargyárak átvétele. A csavargyárak magukkal hozták meglévő rendeléseiket és részesedésüket a csavarkartellben.

Bár a háború után készültek, de még az eredeti koncepció alapján: Rána Super autóbuszok (forrás: Autó, 1950)

Innen kellett tehát felépíteni újra a termelést. Tagadhatatlan, hogy sokat segített az ú. győri program elnevezésű egymilliárd pengős hadseregfejlesztési program, amit Darányi Kálmán 1938. március 5-én Győrött, a kormányzópárt, a Nemzeti Egység Pártja nagygyűlésén hirdetett meg. 

RÁBA-М. А. N. trambusz 1939-ből Special alvázon (forrás: Tabiczky Zoltánné: A Magyar Vagon – és Gépgyár története 1. 1896-1945)

De! A Rába Botond, valamint a hadi eszközök mellett ekkor születtek olyan teherautók, mint a Rába Super (2,5 t) és a Rába Special (3,5 t), melyek alvázaira készítettek autóbuszokat is, többek között például trambusz felépítéssel is (ami a MÁVAG-NAG után az első hazai gyártású trambusz volt), és erre az időszakra tehető az MAN-nel történt együttműködés első szakasza, mikoris licensz alapján többféle dízelmotort is gyártottak, és az előbb említett típusokba építettek be.

RÁBA—M. A. N. tehergépkocsi három oldalra billenthető fel építménnyel 1939 Special alvázon (forrás: Tabiczky Zoltánné: A Magyar Vagon – és Gépgyár története 1. 1896-1945)

Aztán jöttek a bombázások, és sok nem maradt az akkorra már 12.000 munkás foglalkoztató gyárból. Amit nem szereltek le, és nem vittek el, az enyészeté lett…

Amit nem vittek el, azt lebombázták (forrás: Gárdonyi Géza et al.: A győri Wilhelm Pieck Vagon- és Gépgyár története 1896-1956)

1945. március 28-án a gyár szovjet katonai parancsnokság alá került. Ez aztán fokozatosan megszűnt, ellenben a bakok államosítása okán – szinte automatikusan! – állami vállalat lett a Rimamurány-Salgótarjáni Rt., és vele együtt a győri gyár is. Hogyan?

Nos, íme a magyarázat:

„…A vállalat bankkapcsolatai közül az Angol–Osztrák Bank (A–OB), az Österreichische Länderbank, valamint a Wiener Bankverein már a Rimamurányi alapításában is részt vett… A Rima esetében a Wiener Bankverein, a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank és talán az Angol–Osztrák Bank képviselõi játszottak leginkább aktív szerepet…”

forrás: Vass Gergely: Bankárok és menedzserek. A Rimamurány-Salgótarjáni Vasmû igazgatótanácsa a századelõn

Ez is Győrben készült: Focke-WulfFw 58 KA-8 „Weihe” gép szállítása arepülőtérre az iparcsatornán, tutajon (forrás: Haditechnika 31.)

Az igazság az, hogy a háborús időszakra a Rima szinte teljes egészében – ha nem 100 százalékban – banki tulajdonban volt, így aztán az új rendszernek nem a vállalatokat, hanem a bankokat kellett államosítania ahhoz, hogy a Rimát és vele együtt a győri vállalatot átvegye.

Ajánlott Cikkek