Épített örökség Magyarság Tájak/korok Történelem Történelem Videók Világ

Hogyan építsünk világrekorder hidat?

Tévedés ne essen, azt nem mi fogjuk megmondani, hiszem a megfejtés kicsivel több, mint 120 éve ismert. Pontosan, itt és most az Erzsébet hídról – az első Erzsébet hídról – lesz szó, ami átadását követően csaknem negyed századig rendszerében világrekorder, hetven éven át Duna-rekorder, és az egyetlen olyan híd, amely a folyót 290 m-es középnyílásával mederpillér nélkül ívelte át!

Borítóképen: Döbrentei tér, Erzsébet híd, szemben a Március 15. (Eskü) téren a Belvárosi templom – 1904 (forrás: Fotepan / Uj Nemzedék napilap)

És igen, az az a híd, amit ma már újjáépítve sem tekinthetünk meg, mert bár a mai, 1964-ben átadott Erzsébet híd hasonló szerkezetű (acél függő híd, de már nem lánchíd, hanem kábelhíd), sőt még az eredeti pilléreket is használja, de látványában, hangulatában mégis teljesen más.

Balra: a régi Erzsébet híd, jobbra: a mai Erzsébet híd

Az, hogy kinek melyik tetszik jobban, esztétikai kérdés, mi viszont nem az „ízlések és pofonok” világába kalauzoljuk el a kedves olvasót, hanem azt igyekszünk megmutatni, hogy mi kellett a világrekorder híd megépítéséhez. Erről mér korábban írtunk, de kevésbé a technikai oldalát érintettük az építésnek, mint inkább a történetét:

Nézzük tehát a szerkezetet, ami nem talált kihívóra jó 25 éven keresztül! Az Erzsébet híd építését 1898-ban kezdték meg, utóbbi híd vasszerkezetének előállításával és helyszíni felállításával, a munkák végrehajtására kiírt megtartott versenytárgyalás eredménye alapján a kereskedelemügyi miniszter a MÁV Gépgyárat bízta meg. A vasszerkezet előállításához szükséges terveket, a vonatkozó statikai terveket és méretszámításokat a kereskedelemügyi minisztérium bocsátotta a gépgyár rendelkezésére, de a végrehajtás alapjául szolgáló összes részletterv, illetve a munkarajzok kidolgozása, és persze a további statikai- és méretszámítások elkészítése a gépgyár feladata volt.

Az Erzsébet híd a Duna medre fölött csak egyetlen egy nyílással rendelkezik, amelyhez mindkét oldalon egy-egy parti nyílás csatlakozik:

A híd hosszanti metszete a lánc tengelyében

A nagy medernyílást rácsostartókkal merevített láncszerkezet volt, a két parti nyílást pedig a medernyílásnak azokba benyúló merevítő rácsostartói hidalták át. A két egymástól 200 cm távolságban levő főtartó mindegyikének két egymás fölött elhelyezett lánca volt. A láncokat csuklós talpsarukra támaszkodó vasoszlopokra függesztették fel és a hídfőkben lehorgonyozták.

Láncszerelő műhely

A rajzon igen jól látható, hogy a parton, igen mélyen horgonykamrákat alakítottak ki, melyekben a láncokat rögzítették:

Szerelés a láncok horgonykamráiban

Talán a következő képen jobba látszik, hogy milyen hihetetlen méretű láncokat alkalmaztak a mérnökök a híd megépítéséhez, illetve annak állékonyságának biztosításához:

A horgonylánc szerelése a jobbparti oldalon

A munkát ott folytatták, hogy a 45 méter magasságig felállított vasoszlop-szerelőállvány és az ahhoz csatlakozó horgonylánc-szerelőállvány, továbbá a vasoszlopoknak és a horgonyláncok a helyükre kerültek:

A vasoszlopok és horgonyláncok szerelése a balparti oldalon

A hajózási nyílások fölötti állványok és szerelőhidak lebontása után, a kezdődött a medernyílásban folytatódott a már előbb, a szerelőhidaknál felhasznált úszóállványokkal való szerelés:

A felső tartólánc középső részének szerelése

Amikor a felső tartólánc összeköttetése megvalósult, a vasszerkezet szilád állványon túli részének építése megint az úszó állványok segítségével történt:

A vasszerkezet szilárd állványon túli részének szerelése úszó-állványok segítségével

Ekkor már a korábbi ideiglenes támasztószerkezetek egy része elbontásra kerülhetett, hiszen a két pillér összeköttetésbe került, stabilitásuk sokkal jobb lett – de még nem tökéletes, ezért az állványok a pillérektől a partig még továbbra is megmaradtak:

A merevítő-tartóknak szegecselése függőállványok segítségével

Végül ezeket a szerkezeteket is el lehetett bontoni, és az állványzat közül előbújt végre az új híd:

A híd kapuzata

Ehhez persze más vállaltok közreműködése is kellett, ugyanis a MÁV Gépgyár megbízása a hídpálya beton-, fa- és aszfaltburkolatára, valamint a vasszerkezeten alkalmazandó vasdíszítésekre, vaskorlátokra, lámpaoszlopokra és lámpákra nem terjedt ki.

De a híd kész lett, és 1903. október 10-én átadták a forgalomnak. Nos, így építettek meg a világrekorder hidat!

Ajánlott Cikkek