Magyarság Történelem Világ

Irány India! Jelszó: Az egyszerű nagyszerű!

A Ganz 1939-ben szállította le Indiába azokat a motorkocsikat, melyeknek megjelenése és kivitele meglehetősen egyszerűnek tűnt, ugyanakkor ezek a gépek is meglehetős műszaki igényességgel készültek – a kivitel puritán volta a megrendelői specifikációnak köszönhető.

Borítóképen: A North Western Railway of India vasúttársaságnak szállított 1676 m nyomtávú, III. osztályú dízel motorkocsi

A hazai vasúti 1938-ra gépgyártás már rendelkezett indiai tapasztalatokkal, ugyanis 8-10 évvel azelőtt a MÁVAG (akkor: a MÁV Gépgyára) már nagy mennyiségben szállított a még ’38-ban is brit gyarmati státuszban lévő országba vasúti gépeket és berendezéseket:

A briteket pedig azért említettük, mert a nemzetközi status quo okán nyilván a briteknek is volt beleszólásuk az üzletbe, de – mint az a fent csatolt cikkből is kiderül – nekik is jó tapasztalatai voltak a Magyar Waggon- és Gépgyárral, valamint a Ganzzal is.

A Ganz ezúttal is olyan területre szállított, ahol elég szélsőséges az időjárás, és az sem elhanyagolható, hogy az Indiában alkalmazott nyomtáv 1676 mm volt. De ezekhez a gyártó minden további nélkül igazodott! Ahogy a jugoszláv szállítást teljesítette, úgy az indiait is:

Nézzük tehát, hogy milyen egységeket gyártottak India számára! Az akkori sajtó azt írta, hogy ez a Spanyol nyomtávolság volt, de mi ennek nyomát nem találtuk, azt viszont annál inkább, hogy a Spanyol nyomtáv szintén szélesnek számít, de 1664 mm, és manapság Ibériai nyomtávolságnak nevezik:

De ez csak egy elvi kérdés, a gyakorlatban a Ganznak semmilyen problémát nem okozott a különböző nyomtávokra való tervezés és gyártás! De nézzük a helyi sajátosságokat! A szélsőséges időjárást már érintőlegesen említettük, de arra is figyelemmel kellett lenni, hogy India társadalma meglehetősen szegmentált volt akkoriban (és részben még ma is), ezeket a motorkocsikat pedig – olcsó üzemeltethetőségük okán – az alsóbb rétegeknak szánták, ehhez mért díjszabással.

Egyszerű, arányos forma

Az elrendezés már megszokottnak tekinthető, ugyanis a motorkocsik egyik végén helyezték el a motort és a vezető állást, míg a másik végen egy vezetőállás kapott helyet. A megrendelt 11 motorkocsi ebben nem különbözött, illetve külső kialakításuk is egységes volt.

Az indiai motorkocsi műszerasztala a vezetőállásban: A: vészfék jelzőcsengő, B: vezérlő-levegő feszmérő, C: olaj-visszajelző, D: feszmérő, E: fordulatszámmérő, F: távhőmérő, G: önműködő fék feszmérője, H: ablaktörlő, I: direktfék feszmérője, J: konnektor, K: távhőmérő átkapcsoló, L: jelzőlámpák kapcsolói, M: vezetőállás lámpakapcsoló, N: töltésszabályozó, O: sebességváltó, P: sebességmérő, Q: műszervilágítás, R: főkapcsoló, S: indítómotor nyomógomb, T: villamos kürt, U: jelzőcsengő nyomógomb, V: légkürt nyomógomb, W: légfék-vezértolattyú, X: kézifék-kerék, Y: fékoldó szelep, Z: vezérlőlevegő elzárószelep

De mielőtt még bemutatnánk az utastereket és a felszereltséget, fontosnak tartjuk, hogy azt is bemutassuk, hogy mi volt a lemezek alatt, és min, hogyan futottak ezek a Ganz-motorkocsik. Nézzük tehát!

A gépészeti berendezés egy VI JaR 170/240 jellegű Ganz-Jendrassik-rendszerű, percenként 1.300 fordulat mellett 235 effektív lóerős, hathengeres dízelmotor volt, amely motor a 3.400 mm tengelytávolságú, Ganz-rendszer szerint épült hajtott forgóvázba volt beépítve és egy elektropneumatikus vezénylésű Ganz-rendszerű öt sebességi fokozatú mechanikus sebességváltó közvetítésével hajtotta a forgóváz mindkét tengelyét.

A North Western Railway of India Dieselmotorkocsik kéttengelyű gépforgóváza

Fontos kiemelni, hogy a Ganz saját megoldást választott ahhoz, hogy a hatott forgóváz mindkét tengelyére azonos súly essen, hogy a gép erejét minél hatékonyabban tudja átadni. Ez nem volt egészen új fejlesztés, hiszen az Argentínába szállított háromtengelyes motorkocsiknál is ilyen rendszerben került beépítésre a hajtáslánc, csak ebben az esetben – tekintettel a kisebb tengelytávolságra – kéttengelyes forgóvázak kerültek beépítésre.

A North Western Railway of India Dieselmotorkocsik kéttengelyű futóforgóváza

Észre kell venni, hogy a Ganz ekkorra már elért arra a szintre, hogy szinte minden igényt képes volt kielégíteni azzal, hogy az egyes „moduláris” egységeket úgy választotta meg, hogy azok a legjobban szolgálják az elérni kívánt célt!

És az is említésre méltó, hogy bár itt III. osztályú utasterek voltak, de az Argentína számára készített motorkocsik luxusvonatok voltak, így tehát a futást tekintve az indiai III. osztályú utasok éppen azt a kényelmet kapták meg – persze a pálya állapota függvényében! -, mint Argentínában a luxusvonat utasai!

A vezétfülke feljárata

A segédgépek, vagyis a fékkompresszor, a hűtők, a hozzátartozó szellőztetőkkel együtt az akkor már megszokott módon, egy segédkereten nyertek elhelyezést.

A kocsik Knorr-rendszerű önműködő és úgynevezett direkt légnyomásos fékkel, azonkívül orsós kézifékkel is fel voltak szerelve. A motorkocsik szolgálati súlya utasokkal együtt átlagban 45.500 kilogramm körül volt, legnagyobb megengedett menetsebességüket 88 km/h-ban határozták meg, de a Ganztól megszokott módon ettől többet is tudtak ezek a motorkocsik.

Falécülések a III. osztályú utasszakaszban

Áttérve a belső berendezésre: a motorfülkéből szárnyasajtó vezetett a kocsi utasrészébe, amely — a motorfülkétől számított sorrendben — egy 21 ülőhelyes, egy 47 ülőhelyes és egy 29 ülőhelyes középétjáratú teremből áll, úgyhogy a kocsiban mindössze 97 állandó utasülőhely volt. Az utasszakaszok belső oldalfalburkolata 4 mm vastag volt, természetes színében fényezett, mennyezete 3 mm vastag, fehérre festett furnir, padozata pedig keményfadeszka, ami vízhatlan padlóanyaggal volt bevonva.

A peron ajtaja zárva, illetve nyitva, és a peronon lehelyezett két ülés is látható

Az ülések falécekből voltak képezve, éppúgy, mint az ablakok felett az utasszakaszok hosszában végigfutó poggyásztartók.

Úgy az első és második, mint a második és harmadik utasszakaszok között felszállóperonokat alakítottak ki a kocsi mindkét hosszoldalán elrendezett egy-egy kétszárnyú tolóajtóval, amelyekhez az úgynevezett légköténybe süllyesztett feljáróhágcsók vezettek. A peronon, ezekben az előterekben elhelyeztek két-két csapóülést is. A 47 ülőhelyes középső utasszakaszba volt beépítve egy csésze és vízöblítő berendezés nélküli egyszerű “klozetfülke.”WC”.

A behajózás Brémában

A motorkocsikat 1938 novemberében hajózták be és szállították az akkor Elő-Indiának nevezett (ma Pakisztán) terület Karacsi kikötőjébe.

Ajánlott Cikkek