Kik is azok a Jászok
A Jászság népe:
A Jászság, — vagyis az a tizenöt település ahol a jászok élnek viszonylag kis területe az országnak; mindössze 1200 km2, lakossága pedig 100 ezer főre tehető. A magukat jászoknak tekintők ennél lényegesen többen vannak hazánk területén. Hatvantól Kiskundorozsmáig a Duna-Tisza közén a Jászságból kirajzott települések láncolata húzódik, s a Duna-Tisza közének újratelepítésében igen nagy szerepet játszottak a jászok egyéb közösségekben is. A Nagykunság déli részén, Makó környékén, a Dunántúlon Fejér megyében csakúgy élnek tömbszerűen jászok, mint a Jászságot 30–40 kilométerre körülvevő településeken. Ha ezeket is hozzávesszük a jászokhoz, akkor létszámukat meg kell kettőznünk, területüket talán háromszoroznunk, hogy megközelítő képet adhassunk róluk. Azonban a jász elnevezéssel óvatosan kell élnünk nemcsak a Jászságon kívüliek esetében, hanem a jászságiaknál is. Századok folyamán nagyon átalakult a népesség: nemcsak elmagyarosodott, de magyarokkal és más nemzetiségekkel keveredett. Nyelve, kultúrája is magyarrá vált, s magát is magyarnak tartja, sőt a legjobb magyarnak.
A jászsági táj földrajzi jellegzetességei:
A Jászság a Közép-Tisza vidéken, a Tisza-Zagyva és a Tarna-Zagyva közén, Jász-Nagykun — Szolnok megye területén fekszik.
A történelmileg kialakult Jászság területileg kisebb a morfológiailag meghatározható jászsági táj fogalmánál; a földrajzi táj főleg keleti és déli irányban kibővülve, lényegesen nagyobb területet foglal magába. Földrajzi helyzetét nézve a Jászság az Alföld északnyugati sarka, geológiailag, botanikailag és zoológiailag egyaránt a tiszai alföldhöz tartozó természeti kistáj, mely a délfelé mélyen lehúzódó gödöllői dombság keleti oldalától, a Tarna felszínen maradt hordalékkúpjáig, északról a Mátra, nyugatról a Tisza által határolva, délnek Szolnokig terjed.
Természetföldrajzi helyzetéből kifolyólag a körzet éghajlatilag hazánk egyik legszélsőségesebb adottságú területe. A kontinentális hatás következménye, hogy az ország e területén a legnagyobb az évi átlagos és az évi abszolút hőmérséklet ingadozás. Az ideérkező légáramlatok bizonyos mértékig főnjellegűek; ez általában száraz, derült időjárást, szeszélyes csapadékeloszlást és gyakran aszályos időszakot idéz elő.
A térség legnagyobb folyója a Zagyva, mely a Tisza legnagyobb jobb oldali mellékfolyója; vízgyűjtő területe 5671 km2. Szeszélyes vízjárása a folyó vízrendszer szabályozásának befejeződéséig a folyó melletti településeken sokszor jelentett árvízveszélyt.
A Jászság területén többféle talaj típus mutatható ki. A mezőgazdasági termelés szempontjából a legjobb minőségűnek tekinthető talajok a táj északi és déli részén kialakult mészlepedékes csernozjomok. A Jászságnak a keleti a Tiszáig terjedő részét sztyeppésedő réti szolonyec, továbbá különböző réti és öntéstalajok borítják.
A Jászság természetes növényzetét elsősorban eurázsiai, jelentős számban kontinentális és ritka előfordulással szubmediterrán flóraelemek alkották. Ez az eredeti növényzet csak kis foltokban lelhető fel. Csaknem eltűnt az ártéri-mocsári növényzet, a sziki növényzet is kis területre szorult vissza. A Zagyva és a Tarna mentét azonban még ma is végigkísérik az ártéri ligeterdő maradványfoltjai.
A Jászság természetes állatvilága a folyóvizekben maradt fenn a legtovább. A Zagyva valamikor bővelkedett halakban, ma sajnos a vizek szennyezettsége miatt számuk jelentősen csökkent. A Jászságban az eredeti állatvilágot csak a szikes területeken és a tavakban, azok környékén és a folyók partján lévő ligeterdőkben találhatjuk meg.
A magyarországi jászok eredete, betelepülése:
A Jászok az iráni népek északi csoportjához tartoznak. A magyarországi jászok neve a Kangkü területén i.e. II. évszázadban hatalmas birodalmat alkotó és e birodalomban vezető szerepet játszó ászi iráni törzsekre vezethető vissza. E birodalom területén önálló iráni népek kialakította földműves-nomád kultúra jön létre, s a birodalom terjeszkedésével párhuzamosan e kultúra is szétáramlik a Szir-Darja és a Kaukázus közötti területen. E kultúra és állam virágzásának az i.sz. 350-ben bekövetkező hun támadás vet véget, ezt követően az itt élő iráni népek szétszóródnak, a nomád birodalom népei közé keverednek. A nomádok támadása az iráni népeket nyugatabbra löki. Új lakóhelyükön a Don-Donyec és részben a Dnyeper vidékén, majd Moldovában nomád népek fennhatósága alatt éltek.
A moldovai jászok az itteni kunokkal együtt 1239-ben, illetve 1241 után jöttek be hazánkba, s nemzettségük ezekkel egyszerre, a nekik kijelölt helyen, Jászberény vidékén telepítetett le. A jászokat, mint a kunoktól önálló népet csak több mint nyolcvan év után Károly Róbert 1323-ban kelt oklevele említi először philistei néven. Ennek oka, hogy a jászok politikai hatalommal nem rendelkező segédnépei voltak a kunoknak, akik elnyomva és lealacsonyítva tartották őket. Mivel a kunok ebben az időben veszélyessé váltak, a király, hogy hatalmukat csökkentse teljesítette a jászok kérését. Ezután a jászok csak a királynak tartoztak katonai szolgálattal, illetve ezután a kunok nem bíráskodhattak felettük, hanem csupán a maguk választotta, de a királynak is tetsző bíró. A jászok ettől kezdve eltávolodtak a kunoktól, s inkább az őket környező magyarokhoz közeledtek gazdaságilag és társadalmilag is.
A jászok megőrizték karakterüket, saját iráni nyelvüket, népiségüket egészen Mátyás koráig, amikor is 1474-benkaptak jogot arra, hogy mint a jászokat megtérítő rend, templomot és rendházat építhessenek Jászberényben. A kereszténység felvételével a jászok összeépültek a környező falvak magyar lakosságával, s alig egy évszázad alatt elveszítették nyelvüket is. / Az egykori jász nyelv egyetlen ismert írásos emléke az a szójegyzék, amelyet egy 1422-ben keltezett oklevél hátlapjára írtak. E fontos dokumentum a jászok iráni származásának döntõ bizonyítéka. /
A jászok székekbe szerveződtek, kapitányokat választottak. Legfőbb bírájuk a nádor volt. Az egy tömbben lakó jászok szervezeti kerete Berényszék volt, de voltak az országban szórványtelepüléseik is. Feudális osztályokra tagozódásuk csak a XIV-XV. században ment végbe a földművelésre való áttéréssel és a letelepedéssel kapcsolatban. A Jászság 1876-ig Jászkun kerület része volt, mint vármegyei hatóság alá nem tartozó közigazgatási egység. A jászok és kunok 1514-ben Dózsa oldalán harcoltak a parasztháborúban, amiért bosszúból az 1514-i országgyűlés őket is jobbágysorba taszította.
A Jászkun-kerület a Duna, a Zagyva, a Tisza, a Sárrét és a Körös mellékén fekvő, egymástól különálló területekből állt. A történeti fejlődés során három nagyobb egység alakult ki: a Jászság, a Kiskunság és a Nagykunság A 150 évig tartő török hódoltság alatt a Jászkun kerület erősen elnéptelenedett.
A szabadsághoz szokott jászok és kunok nem tudtak beletörődni a jobbágy sorsba, addig kilincseltek, kérvényeztek, fellebbeztek, míg Mária Terézia által meghallgatásra találtak; a királynő megengedte a jászkunoknak, hogy az összeg lefizetésével megváltsák magukat és visszanyerjék kiváltságaikat. Mária Terézia magyar királynő 1745.május 6-án írta alá a jászok és kunok redemptionális diplomáját és ezzel új pecsétet adományozott a Jászságnak, Kunságnak, amelyben a Jászság, Nagykunság és Kiskunság címereit foglalták össze. Mária Terézia szabad parasztokká nyilvánította a Német Lovagrend földesúri hatósága alól magukat kiváltó jászkunokat.
Az 1745-ös Jászkun Redemptio a jászok és kunok példás összefogását mutatja, melynek eredményeképpen saját erejükből visszavásárolták régi kiváltságjogaikat. A Jászkun kerületet 1876-ban szüntették meg, amikor Szolnok, Heves, Pest és Csongrád megyébe osztották be.