Magyarország első vallás- és közoktatásügyi miniszterének temetése, és ami utána jött…

„2021. november 6-án ünnepélyes gyászszertartás keretében temették vissza eredeti nyughelyére báró Eötvös József és nagyszülei földi maradványait Ercsiben. A gyászmisét Spányi Antal, a Székesfehérvári egyházmegye püspöke celebrálta a Jubileumi Eötvös Kórus kíséretével.”
Borítóképen: Báró Eötvös hamvainak átvitele az ercsii családi sírboltja,1871. február 6.-án (forrás: Vasárnapi Ujság, 1871)
Micsoda? Hogyan és miért? Nem, nem írták el az évszámot az ujkor.hu kiváló szakemberei – az idézetet tőlük vettük -, ez bizony újratemetés volt.
De ez már napjaink történelme, lépjünk tehát vissza egy kicsit az időben: a borítóképen látható jelenet az 1871 február 6.-át idézi meg, amikor a pesti lakásában február 2.-án elhunyt Vásárosnaményi báró Eötvös Józsefet akaratának megfelelően az Ercsiben található Szapáry kápolnában helyezték végső nyugalomra.
Szapáry? Igen, Eötvös József anyai nagyanyja, Szapáry Julianna építtette 1828-ban férje, Eötvös József anyai nagyapja, báró Lilien József nyughelyéül.

(forrás: wikimedia, közkincs)
Férjét 1831-ben követte Julianna báróné, majd 1839-ben Vieregg Gyula 1,5 éves kisfiát, báró Eötvös József unokaöccsét helyezték örök nyugalomra. A Szapáry, Lilien, Eötvös család után Sina báró tulajdonába került az ercsi uradalom. Báró Eötvös Józsefet az Ercsiben töltött boldog időszak…
A táj lenyűgöző szépsége és nagyszüleinek jelenléte arra az elhatározásra juttatta, hogy végrendeletében a kápolnát jelölje meg temetkezési helyéül, melyre 1871-ben került sor.
1879-ben közadakozásból Ybl Miklós tervei alapján kőobeliszk épült a kápolna dunai oldalára, kovácsoltvas korláttal. Rajta tölgy és babérkoszorúval övezett, balra néző portré és kőbe vésett felirattal: „Báró Eötvös Józsefnek”.
A Mária kápolna a II. világháborúig megőrizte külső-belső értékeit, ám ezt követően az átvonuló vallástalan csapatok célpontja lett: kifosztották, feldúlták, tönkretették. Több kísérlet és kezdeményezés történt megmentésére, de végső megoldás nem született.
A kriptát többször feltörték és kifosztották, ezért Eötvös József és nagyszülei csontjait az 1960-as évek végén helyi lakosok az Ercsi központjában álló, 1961-ben emelt Eötvös-szoborhoz helyezték át.

Megyei és helyi összefogás eredményeként 1983-ban megtörtént a teljes felújítás és területrendezés, azonban őrzés és funkció hiányában a teljes leromlás áldozata lett.
2016-ban a történt meg teljes felújítása. A kápolna és az obeliszk közötti kis kertben egy műszarkofág emlékeztet a kriptába temetettekre, majd 2021-ben került sor a bevezetőben említett újratemetésre.

Ez a történet rámutat, hogy bizony voltak korok, amikor nem mi irányítottuk sorsunkat, de arra is, hogy amikor már enyhült a nyomás, addigra az idegen átnevelés annyira hatott, hogy mi magunk sem voltunk képesek értékeink megbecsülésére és megőrzésére.
Szerencsére azonban mindig akadt legalább egy maroknyi ember, akik valahogy mégiscsak megőrizték nagyjaink, értékeink iránti tiszteletüket, és elkötelezetten cselekedtek a lesötétebb órákban is!
Tisztelet illeti őket!