Magyarság Nagyjaink Tájak/korok Történelem

Amikor majdnem elúszott a Pick szalámi…

Nem, ezúttal nem a szegedi nagyárvízről lesz szó, bár tény, hogy a Pick Márk Szalámigyár is érintett lehetett a Nagyárvízben. Itt és most arról lesz szó, hogy miként menekült meg végül a gyár, ami a világhírnévre szert tett hungarikum gyártója volt. A történet igen régre vezet vissza…

Borítóképen: Egy hirdatés

A Nagyárvíz, ami 1879-ben csapott le a városra, már egy olyan Pick gyárat találhatott ott, ami túlélte története talán legnagyobb válságát:

Pedig akkor még csak 10-11 éves volt a vállalkozás, és máris krízis volt? Nem, akkor már nem volt válságban a vállalat, de rögtön az indulása után zűrös ügyekbe keverték Pick Márkot, a gyár alapítóját.

Történt ugyanis, hogy a szalámigyártás speciális piaci viszonyai okán a gyár igen nagy nagy befektetést igényelt: míg a nyersanyag felvásárlás a téli dömping idején pár hét alatt terhelte meg a kasszát, addig a kész termék értékesítéséből sokkal lassabban jöttek a bevételek, így ha nyereséges is volt egy szalámigyár nagy tőkével kellett, hoyg rendelkezzen.

Már csak azért is, mert az indulás is sok pénzbe került, mert vagy igen sok embert kellett alkalmazni sokszor idény-jelleggel, vagy gépesíteni kellett. Előbb inkább az idénymunkások voltak többségben – éppen jól jött ez télen a mezei munkák szünetében -, de később egyre inkább a gépesítés vette át az t a feladatot, hogy a dömping idején nagy mennyiségben megvásárolt alapanyagot minél gyorsabban feldolgozzák, hogy nehogy megromoljon!

Ezért – bár addigra jól menő vállalkozást vezetett Pick Márk, termény- és paprikakereskedésével – be kellett vonni még más tőkét is a sajátján felül.

Ennek akkor talán legegyszerűbb, és talán mindkét félnek a legjobb megoldását találták meg, amikor a Krausz testvérekkel – akik Szegeden vállalkozókként működtek – arra szövetkeztek, hogy Krauszék bonyolítják a szállításokat, Pick a gyártást intézi, és a szállításokkal, vagy azon felül is beszállnak anyagiakkal Krauszék, természetesen némi tulajdonrészért cserébe.

Ez működött is, de 1879-ben az egyik Krausz testvér egy igencsak szövevényes bűnügybe keveredett…

A történet nagyjából úgy áll, hogy Krausz az egyik szegedi vállalkozóra kiállított egy váltót, amit a vállalkozó könyvelője a könyvekbe fel is vett. Amikor azonban a vállalkozónak fizetési nehézségei támadtak, és Krausz követelte pénzét, a bíróság megállapította, hogy Krausz és a könyvelő összejátszottak, és valójában nem is vette fel a szóban forgó 3.000 koronát a vállalkozó.

Ekkor a könyvelő azt mondta, hogy a váltó kiállítása idején nem volt pénzmozgás, de a 3.000 koronának megfelelő összeget Krausz már korábban odaadta a vállalkozónak.

Nem tudjuk, hogy pontosan mi lehetett az igazság, de az első fokon elmeszelt Krausz testvér bizony könnyen magával ránthatta volna a testvérével együtt működtetett vállalkozást, ami, ha borul, akkor magával ránthatta volna a Picket is. De az első fokon elítéltek perújrafelvételt kértek, aminek a bíróság helyt is adott!

Nem is a per további sorsa a lényeg, hanem az, hogy Pick Márk – több másik tanúval együtt! – azt állította, hogy márpedig a vállalkozó az összeget egy összegben átvette a váltó kiállításakor, arra Krausz csakis azért nem emlékezhetett pontosan – mert hogy nem említette korábban a kihallgatása során -, mert rengeteg ügye okán erre az egyetlen momentumra már nem elékezhetett.

A per későbbi sorsa nem érdekes, de az igen, hogy Pick Márk igyekezett menteni Krauszt.

Hogy aztán ezt milyen indíttatásból tette, ma már az is mellékes, de akkor jött csak a nagy pofon, amikor Krauszék hitelezői elkezdtek gyanakodni a késérükre küldött beszámolókról, amelyek a hitelképességet bizonyítandó a Krausz testvérek aktívát és passzíváit összesítették, aza a vagyon és tarozás kimutatására szolgáltak.

Miután a hitelezők (ezek között több bank és vállalkozás, de magánszemélyek is voltak) a kezdeményezésükre létrejött találkozón azt találták, hogy mindössze 300.000 korona aktívum áll szemben 600.000 korona tartozással, bizony bedöntötték a Krausz testvérek vállalkozását és felszámolási eljárást indítottak a cég ellen.

Ennek keretében természetesen hamarosan megjelentek a végrehajtók, elkezdődtek az árverések. Csakhogy:

Mivel a Pickben is volt részesedése a Krausz testvéreknek a felszámolási eljárást a Pick ellen is megindították!

El lehet képzelni, hogy milyen nagy volt az aggodalom, ugyanis a vállalkozást – legalább részben – vitték volna Krauszék hitelezői! Szerencsére a hitelezők hamar rájöttek, hogy anagyad-, vagy fél gyárral semmit nem tudnak kezdeni, és az igaz, hogy Pick Márk sem, de ettől még nem térül meg veszteségük. Végül a patthelyzetet megállapodással zárták, és így aztán rögtön a kezdet kezdetén megmenekült az aztán világkarriert befutott Pick téliszalámi gyártója!

És így úszott el majdnem az egyik legnagyobb magyar világmárka!

Ajánlott Cikkek