Hírek

OPEC+: Termeléscsökkentés jön

Az Oroszország és Szaúd-Arábia vezette kitermelői szervezet, az OPEC+ rég nem látott mennyiségre vonatkozó kitermeléscsökkentéssel akarja megakadályozni az olaj árának csökkenését. Mindezt akkor, amikor a világ nagy részén gondot okoz az energia árának drasztikus emelkedése…

Borítóképen: Olajhordó (forrás: commons.wikimedia.org, szerző: Amiralis, licenc: CC BY-SA 3.0) A kép illusztráció

Az olaj árának csökkenése nem a beérett szankciós politikának köszönhető. Helyesebben; annak is köszönhető, hiszen;

Az Oroszország és a Nyugat között zajló gazdasági háború okán ment fel az olaj ára 120 dollárra, majd – szintén a gazdasági háború következményeképpen – a várhatóan recesszióba kerülő nyugati gazdaságok csökkenő kereslete miatt csökkent 85 dollár körüli szintre.

A helyzetet bonyolítja, hogy a kamatemelésben vezető Federal Reserve, a jegybank szerepét betöltő amerikai pénzintézet lépései hatására a világ más fizetőeszközei alaposan leértékelődtek az utóbbi időszakban, így – például Európát – a saját devizája gyengélkedése is sújtja.

Ebben a helyzetben tehát ez Egyesült Államok – amely a világ elsőszámú olajkitermelője – meglehetősen komoly előnyre tesz szert, ugyanis, ha olcsó, vagy még olcsóbb lehet a dollárban (!) kifejezett ellenértéke az olajnak, ellenben a dollár tovább erősödik, akkor Európában még magasabb árra lehet számítani, így – mint versenytárs – jelentős hátrányba kerül…

A Szaúd-Arábia és Oroszország által vezetett olajcsoport a szerdai ülésen várhatóan napi több mint 1 millió hordónyi termeléscsökkentésről tárgyal majd. Ez messze a legnagyobb vágás lenne a világjárvány kezdete óta, és a globális készletek több mint 1 százalékának felel meg

– írja a Financial Times.

A képlet egyszerű: a szaúdiak a minél magasabb árban érdekeltek, ahogy az oroszok is, akiknek egyebek iránt csökkent az olajbevételük, így a magasabb ár az, ami képes biztosítani, hogy az eladott olaj után befolyó összegek legalább szinten maradjanak.

De a lényeg mégiscsak az, hogy az olaj világpiaci ára és az euró dollárhoz mért árfolyama végül milyen összeget ad ki. Az pedig igen könnyen előfordulhat, hogy egyszerre emelkedik az olaj ára, és csökkennek az euró dollárhoz mért árfolyama…

Ajánlott Cikkek