Tömegkommunikáció: feltalálva Magyarországon, 1893-ban!
Aki most ezt a cikket olvassa, lehet, hogy nem is gondol bele, honnan jutottunk el odáig, hogy mi – az online lap írói – gépeink előtt ülve megírunk egy cikket, ami reményeink szerint minél több olvasóhoz eljut. Pedig igencsak kacskaringós történetről van szó! És a történet Magyarországról indult, méghozzá nem kisebb személy nevével fémjelezve, mint Puskás Tivadar!
Borítóképen: A telefonhírmondó egyik munkatársa felolvasás közben (1901)
Manapság sokan – és ez nem most kezdődött… – a napi szinten ránk törő hírektől megcsömörlötten inkább nem is követik a világ eseményeit, így számukra a tömegkommunikáció minden bizonnyal átok, de azért még mindig vannak olyanok szép számmal, akik igenis értesülni akarnak a történésekről.
Az pedig nem a kommunikációs csatornák hibája, hogy bizony egyre több a manipulatív „hír”, sokkal inkább az emberiség hibája; sokszor nem tudjuk jól kezelni a gondolkodás által megadatott fejlődés ránk mért terhét…
A Telefon Hírmondó (a rádió elődje, Puskás Tivadar találmánya) megkezdi rendszeres adásait Budapesten.
Az 1893-as évet összefoglaló korabeli írás elég sommás megjegyzése arra utal, hogy talán korában nem is tudták, hogy Puskás Tivadar milyen hihetetlen dolgot indított el!
Ez volt az a történelmi pillanat, amikor egyetlenegy mikrofonba olvasott hír a városnak több különböző pontján egyidejűleg lett hallható. A hírsorozatokat, melyeket egy külön e célra szervezett szerkesztőség szolgáltatott, telegramm-stílusban olvasták fel és egy órán át folyton ismételték. Politikai, helyi, közérdekű és tőzsdei híreken kívül időközönként a pontos közép-európai időt is bemondták a készülékekbe.
Műszaki szempontból tekintve a találmány lényege abban áll, hogy az általánosan ismert mikrotelefon-kapcsolás primer áramkörében a mikrofonon, áramforráson és transzformátoron kívül ez utóbbiból annyit használtak fel, ahány külön és egymástól független szekunder áramkörre szükség volt; a szekunder áramkörök a telefonhírmondó központjából kiindulva egy bizonyos városrész állomásainak táplálására hivatva, e városrészt keresztül-kasul behálózva körülbelül 20 km út befutása után ismét a központba visszatérve az transzformátor szekunder vezetékét zárták. Így tehát úgynevezett hurkok támadtak bizonyos állomáscsoportok táplálására.
De talán ennél sokkal fontosabb, hogy ez a találmány indította el a mai napig is tartó telekommunikációs forradalmat!
És mindez így kezdődött 1893. február 15.-én:
Üdvözöljük Budapest lakosságát. Üdvözöljük olyan szokatlan módon, amely páratlan az egész világon. Üdvözöljük az első várost, amelyből a Telefonhírmondó az egész világon győzedelmes útjára indul.
Az ugyan lehet, hogy az év eseményeit összefoglaló szerkesztő nem ismerte fel a jelentőségét a telefonos hírmondónak, de azok, akik részt vettek a munkában, ami létrehozta a szolgáltatást – főleg maga Puskás Tivadar! – bizony legalább sejtették, hogy mit alkottak, és ennek milyen következményei lehetnek!